FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken. Beszámolók, riportok, sajtószemle, ...
FELIRATKOZÁS FATÁJ-Online hírlevélre.
Kérem jelezze szakterületét, cégét, annak kapcsolóit.

Hivatkozás:
Ha felhasználja bármely cikket a FATÁJ-ból, kérem hivatkozzon rá annak kapcsolójával is.

 

FATÁJ nyitólap

FATÁJ archívum:
FATÁJ 2012.
  Jan-Már, Ápr-Jún,
  Júl-Sze, Okt-Dec
FATÁJ 2011.
  Jan-Már, Ápr-Jún,
  Júl-Sze, Okt-Dec
FATÁJ 2010.
FATÁJ 2009.
FATÁJ 2008.
FATÁJ 2007.
A régebbi megjelenéssel:
FATÁJ 2006.
FATÁJ 2005.

 

Legyen a FATÁJ a kezdőlapom!
FAGOSZ, Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség
CEI-Bois, Európai Faipari Szövetség
CEI-Bois
Eur.Faip.Szöv.
a FAGOSZ
1992-től tagja.

 

 

A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le:

2007-11-20

Sajtószemle

A 2008. évi költségvetési törvény tervezet erdészeti számai.

TÖRVÉNYJAVASLAT A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG 2008. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSÉRŐL, melynek mellékletei közül különösen az 1. számú melléklet "A központi költségvetés előirányzatai" (pdf, 86 oldal) címmel az érdekes, amiből kivonat látható az alábbi képre kattintva olvasható minőségben is.

A törvénytervezethez tartozó általános indoklás mellékletei is érdekesek, közülük is különösen a központi költségvetés előirányzatai között Az előirányzatok funkcionális besorolása (pdf, 76 oldal) című, amiből az erdészeti részek kivonata lesz olvasható minőségben is látható az alábbi képre kattintva.

A megnyíló képek szélesebbek, mint ami FATÁJ lapba tördelve elférne, ezért ezek külön ablakban vagy lapon jelennek meg. A fentieket a hivatkozott, pdf iratok különböző soraiból kellett összeollózni, hogy így együtt láthatóak legyenek.

 

 

D4Science projekt fő célja egy egész Európára kiterjedő digitális könyvtár létrehozása. A könyvtár feladata az ökoszisztéma változásaival összefüggő ágazatok fejlődésének és növekedésének átfogó koordinálása.

A projekt 11 intézmény és vállalat együttműködésével indul 2008. január 1-jén. A különböző területeken tevékenykedő szakemberek e leendő eszköz által megoszthatják kutatási eredményeiket, s hozzáférhetnek a rendszerben megosztott információkhoz. Egy-egy konkrét kérdéskör kapcsán több tudományterületet átfogó együttműködések jönnek létre. A döntési folyamatban pedig részt vesznek a környezetvédők, a bolygókutatók, az erdészek, a várostervezők, a halászattal, mezőgazdasággal, trágyázással foglalkozó szervezetek és tudományos körök is. techline 11-19 , hirek.prim.hu 11-20

 

 

Az EU döntése alapján Mianmar (Burma) november 19. hétfőtől nem exportálhat az EU-ba fűrészárut, fémet, ásványi anyagokat, drágaköveket. Tilos minden olyan uniós befektetés, amely Mianmar ezen iparágaiba irányulna. A már korábban meghozott döntés bevezetését először halogatták, majd "a helyzet súlyosságára tekintettel" mégis a szankciók érvényesítéséről határoztak. metro.hu 11-19 MTI alapján

 

 

Könyvárverésen jól szerepeltek a vadászati könyvek:

Tíz-, tizenkét- és tizenötszörös árra licitálták a 15-15 ezer forintról indított, és 145, illetve 170 ezer forintért elvitt A császármadár és vadászata című 1899-es Lakatos Károly kötetet, és Tóth Mihály Agarászatát. Valamint a 8 ezer forintról 120 ezer forintig felvert Harsághy Pál elbeszéléseit és cikkeit tartalmazó Öreg vadász című könyvecskét. Ahogy igen jelentős növekedéssel talált gazdára mind a 30 vadászati témájú kiadvány is, a legkevésbé kapós darabok is megduplázták, megháromszorozták indító árukat a szombati liciten. A hét erdészeti kötetet magába foglaló tételt 25 ezer forintról indították és 105 ezer forintnál ütötték le. hirextra.hu 11-19 MTI alapján

 

 

Itt a karácsonyfa szezon.

Rendőrök és erdészek figyelik a fenyőfa tolvajokat. A Szombathelyi Erdészeti RT. és a Körmendi Rendőrkapitányság megállapodott abban, hogy karácsony előtt közösen járőröznek a megye déli részének állami erdeiben. Az utakon megállítják a fenyőfát, zöldágat, facsemetéket szállító járműveket és ellenőrzik a szállítmány eredetét. Bugán József erdőmérnök elmondta, a magánerdők tulajdonosainak figyelmét is felhívják arra, hogy többször látogassanak ki az erdőbe, a tolvajok ugyanis először egy-két egyedet tulajdonítanak el, később jelennek meg a tömeges lopásokra alkalmas járművekkel. nyugat.hu 11-16

Zalában is csökkent a karácsonyfa lopás mértéke, mert ott is összefogott a polgárőrség, a rendőrség, ilyenkor jobban figyelik a karácsonyfatelepeket. További részletek: nepszava.hu 11-17

 

 

Segítség Bulgária piacainak eléréséhez:

Bulgária is tagja az EU-nak idén év elejétől. Annak érdekében, hogy könnyebb legyen a bolgár piac iránt érdeklődők munkája, elindult egy honlap, a www.bulgaria-market.eu, amely segíti a magyar vállalkozókat, befektetőket, export és importőröket a hatékony megjelenésben a Bolgár piacon. Cserepes István

 

 

A hagyomány szerint Szent Margit, Skócia XI. századi legendás királynője a Keleti Mecsekben található Réka-várban született. A Baranya Megyei Természetbarát Szövetség és a Mecseki Erdészeti Zrt. Pécsváradi Erdészete a koronás fő tiszteletére a Réka-vár romjai között emlékkövet és turistautat avattak 2007. november 17-én, szombaton a hagyományos "Skóciai Szent Margit Emléktúra" keretében. baranyanet.hu

 

 

Felavatták az Év erdésze emlékfalat november 15-én a Mátra Szakképző Iskolában, Mátrafüreden. A középfokú oktatási intézmény egyik szobájában kialakított emlékfalra OEE által 2002 óta kétévente meghirdetett országos "Az Év erdésze" címet elnyert szakemberek fotói kerülnek fel.

A már ott szereplők: Rácz Ferenc, Nagy László és Vincze Béla. Az emlékfalat Benedek Fülöp, az FVM szakállamtitkára avatta fel e szavakkal: Ez a kiállítás hirdeti, hogy van értelme a tanulásnak, a színvonalas és becsületes munkának, mely egyéni és nemzeti mértékben is boldogulásunk alapja és garanciája.

Doros István, az OEE alelnöke az Év erdésze verseny fontosságát hangsúlyozta. Rámutatott: a megmérettetés egyebek mellett remek alkalom arra is, hogy az ország minden tájáról érkező szakemberek baráti és szakmai kapcsolatokat kössenek és tapasztalataikat megosszák egymással. Az emlékfal pedig a kiváló erdészeket teszi elismert és mindenki számára követendő példává. hevesmegyeihirlap.hu A Kossut rádióban pedig meghallgatható riport ugyanerről: mr1-kossuth.hu, valamint fényképes beszámoló: oee.hu 11-17

 

 

Öt év múlva a PannonPower (a francia Dalkia csoport tulajdona) teljes energiatermelése biomassza alapu lesz - jelentette ki Gerard Bourland, a cég vezérigazgatója a Pécsett tartott Via Futuri 2007 nemzetközi konferencia megnyitóján.

A 2012-ig két ütemre tervezett kazánfejlesztések teljes költsége több mint a 100 millió Euró (26 Md Ft) lesz. A cég az új kazánok belépése után évi 7 millió eurót (1,5 Md Ft) fordít majd környezeti beruházásokra, vagyis a biomassza alapanyagok termelésének biztosítására. bama.hu , hirextra.hu , radio88.hu , pecstv.hu

 

 

Változott a védett természeti területek és értékek nyilvántartása.

November elején módosultak az országos és helyi jelentőségű védett természeti területek, valamint védett természeti értékek nyilvántartására vonatkozó előírások. A védett természeti területekre vonatkozó országos nyilvántartás a "Védett Természeti Területek Törzskönyve", a védett természeti értékekre pedig a "Védett Természeti Értékek Törzskönyve" formájában valósul meg. A törzskönyveket a környezetvédelmi és vízügyi miniszter vezeti.

A Védett Természeti Területek Törzskönyvét és a Védett Természeti Értékek Törzskönyvét a Természetvédelmi Információs Rendszer (TIR) elnevezésű számítógépes nyilvántartási rendszerben kell vezetni. A Törzskönyvek adatait a nemzeti park igazgatóság a működési területén gyűjti, nyilvántartja a TIR által meghatározott struktúrában, és továbbítja az országos nyilvántartás számára. Aki érintett okvetlen olvassa el a részleteket is a muszakiforum.hu 11-15 helyen, ahol viszont a változás jogforrásának megnevezése nem szerepel.

 

 

Soproni kutatók a faanyagok gőzölésének új módját fejlesztették ki, aminek során a színképző vegyületek gőzölés hatására egyik faanyagból a másikba juthatnak. Így azokat a fákat - például a nyárt - is lehet kezelni, amelyek korábban nem voltak alkalmasak erre célra. Az eljárás forradalmasíthatja a faipart, bútoripart, hiszen többé nem lesz szükség a különleges és egyedülálló nemes fafajták kivágására ahhoz, ha valaki például ébenfaszínű bútorokkal szeretné berendezni álmai házát. (A műsor a november 16-i Delta-ban ment.) hirado.hu

 

 

Költöznie kell az Országos Erdészeti Egyesületnek?

Az OEE elnöksége november 13-i üléséről megjelent beszámolóból egy részlet:

"Dr. S. Nagy László a MTESZ alelnöke ismertette a MTESZ határozatokat arról, hogy Fő utcai irodaház - egyesületünk irodái is itt vannak - eladásra kerül, a döntések még ez évben megtörténnek. Egyesületünk nem kíván kedvezőtlen helyezetbe kerülni sem a lelépés sem az új hely kiválasztása során, ezért az Elnökség megbízta dr. Pethő József elnököt, Schmotzer András alelnököt, Dr. S. Nagy László Szeniorok Tanács elnökét és Ormos Balázs főtitkárt, hogy tájékozódjanak a kialakult helyzetről és tegyenek javaslatokat az Elnökség felé." oee.hu 11-14

 

 

Mégis van ellenszer a fatolvajokkal szemben?

Precedensnek számító ügyben értek el jelentős eredményt a halasi rendőrök. Amennyiben a vádhatóság és a bíróság is megalapozottnak találja a nyomozók munkáját, Magyarországon először vonhatnak felelősségre illegális fakitermelőket.

A 2006 őszén indult, az ügyészségnek napokban átadott ügyben 63 gyanúsított szerepel. Korábban, ahogyan az ország más részein, Kiskunhalason sem tudtak eredményesen fellépni az erdészek, illetve a rendőrök a százmilliós üzletekben utazó illegális fakitermelőkkel szemben. A hatóság által jól ismert személyek engedély nélkül termeltek ki több száz hektár, vágáséretlen erdőt, ráadásul erdőfenntartási járulékot éppúgy nem fizetettek a művelet után, mint ahogy adót, illetéket, tb-járulékot, és az erdőket sem újították fel. Az eredészeti szolgálat hiába szabott ki rájuk többmilliós bírságot, a területeket nincstelen "bukóemberek" nevére megvásárló "vállalkozók" nevettek a markukba.

A sorozatos sikertelenségek után merült fel a halasi rendőrökben, hogy környezetkárosítás gyanújával indítsanak nyomozást az elkövetők ellen. Az ötlet - úgy tűnik - meghozta az áttörést: egy 2005 szeptemberében hatályba lépett törvény alapján két, fakitermeléssel foglalkozó családot "fogtak meg" a rendőrök. (Az egyik gyanúsítotti kör - M. József és fia (szintén M. József), illetve társaik - elleni nyomozás a napokban zárult le, aktájuk az ügyészségre került. Mint a nyomozást vezető Nagy János elmondta: a két férfi embereikkel együtt 137 hektár erdőt irtott ki a megyében, és ezzel - a szakértői vizsgálat szerint - 191 millió forint nem eszmei kárt okozott. Kérdésünkre a százados elmondta, hogy az elkövetők hektáronkét átlag egymilliós haszonnal számolhattak. Csak a törvény hatályba lépése óta történt eseteket vizsgálhatták.) A nyomozás kezdete, pontosabban az előzetes letartóztatások óta egyébként az illegális fakitermelés gyakorlatilag megszűnt a térségben. petofinepe.hu 11-14

Harmadik alkalommal rendeztek november 13-án Siklóson erdészek, természetvédők, rendőrök és civil szervezetek szakmai fórumot a falopások megelőzése érdekében. A korábbi tanácskozások eredményeképpen kialakult, az érintettek közötti napi együttműködésnek köszönhetően jelentősen sikerült csökkenteni az erdei tolvajlások számát. bama.hu 11-14

 

 

Életének 95. évében november 15-én elhunyt Kosáry Domokos Széchenyi-nagydíjas történész, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) egykori elnöke.

1913. július 31-én született Selmecbányán. A családnak erős gyökerei voltak a Felvidéken, apja Kosáry János zongoraművész és tanár, nyelveket tanított a főiskolán. Anyja Réz Eleonóra, a két világháború között Kosáryné Réz Lola néven ismertté vált írónő. Anyai nagyapja, Réz Géza volt a selmeci bányászati és erdészeti akadémia utolsó magyar rektora, aki az intézményt 1919-ben Sopronba költöztette. A szülők fiuk hatéves korában elhagyták a várost, mivel az apa nem volt hajlandó az új csehszlovák államnak letenni az esküt. Hamarosan Pestre került a család, ahol elkezdődött anyja írói karrierje, baráti körükhöz neves írók és művészek tartoztak. dunatv.hu 11-15

 

 

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MVN) 2008-ban tőkeemeléssel segíti erdőgazdaságai működését. A többségében a Volán társaságokkal foglalkozó cikk végén szerepelt az alábbi:

Az MNV - amely várhatóan januárban kezdi meg működését, magába olvasztva a Kincstári Vagyoni Igazgatóságot, az ÁPV Zrt,-t valamint a földalapot kezelő szervezetet - jövőre (2008-ban) további kétmilliárd forintot költhet állami cégek feltőkésítésére. Ebből a tervek szerint 1,5 milliárd forintot az állami tulajdonban lévő erdőgazdaságok kapnak, amit a cégek természetvédelmi és faipari beruházásokra fordíthatnak. origo.hu 11-14 és ezt átvette a hirportal.com is.

 

Keres egy céget, intézményt, iskolát? Kezdje itt:
fatudakozo.hu
woodinfo.hu
woodinfo.eu

Akác
termékek
Magyar-
országról:
hungarobinia.hu

Faanyagszárítás professzora:
CATHILD

Környezetbarát ragasztók
PLASTDUR

BÜTÜVÉDELEM
parafin nélkül:
Wood Protector

 A FATÁJ lapot kiadja a FAGOSZ
Minden jog fenntartva. All rights reserved.